+359 893 560 360

Фрийлансър: Какво означава и защо е все по-предпочитан от младите хора?

Чувствали ли сте се някога като робот? Ставате сутрин в 7, хапвате набързо, оправяте тоалета и бам – на работа. Цял ден влагате енергията си на 100%, за да може накрая на деня да се приберете тотално изтощени. Ако сте жена, започвате втора смяна – деца, приготвяне на вечеря, още някой друг ангажимент. Накрая, докато си затворите очите за почивка и хоп, алармата Ви „ръчка“ да не се отпускате, няма време. Работа, деца, работа, храна и ей така, животът отминава. За това най-често майки с деца става фрийлансъри, за да имат повече време.

Много хора в днешно време отказват да живеят по този начин. Някои захвърлят години трупане на опит и градене на кариера, заради така наречения „бърн аут“, след което се изолират далеч на някое изоставено от света място, за да търсят спокойствие. Други пък се съгласяват да живеят на обороти, докато накрая осъзнаят колко време са пропуснали за себе си, за любимия, за децата.

Фрийлансър като професия, е една добра алтернатива, благодарение на която можете да съчетаете полезното с приятното. Да разпределите работата си така, че да Ви остане време да свършите всичко онова, за което по принцип се борите да си „откраднете“ някакъв момент, за да го свършите.

В следващите редове ще Ви разкажем малко по-подробно за плюсовете и минусите на това да бъдеш фрийлансър, както и някои съвети, от които да се възползвате. Какво е фрийлансър?

frelancer kakwo e towa
Фрийлансър: Какво означава и защо е все по-предпочитан от младите хора? 3

История на фрийлансърите

Думата „фрийланс“ за пръв път се използва през 1820 г. от сър Уолтър Скот, който описва в своя рицарски роман „Айвънхоу“ средновековен войн-наемник. Free – lance буквално се превежда като „свободно копие“. През втората половина на 19 век, думите се сливат и терминът започва да се използва по-често в сферата на журналистиката, като определение за писане на свободна практика. Днес, като фрийлансъри се определят всички независими специалисти, които се ангажират само за извършването на определен проект и сами решават кога, колко и как да работят.

Как изглежда идеалният свят на фрийлансъра?

Изграждате си индивидуален режим на работа. Разполагате със свободата да избирате върху какво да работите и какво да откажете. Работодателите от цял свят са на Ваше разположение. Възможностите на интернет са невероятни. Не само IT специалисти, копирайтъри и дизайнери могат да работят като фрийлансъри. Ако вдъхновението Ви сполети в някое кафе, веднага можете да започнете да работите – нямате определено място, както и конкретизирано работно време.

От какво се отказвате

freelance 1
Фрийлансър: Какво означава и защо е все по-предпочитан от младите хора? 4

Както всяко нещо, няма как да пропуснем да отбележим и негативните страни на това да работиш за себе си, като фрийлансър. Трябва да сте наясно, че заплатата Ви зависи изцяло и единствено от Вас – Вашите умения, опит и упоритост. Тя може да е голяма първия месец, задоволителна, през втория и никаква, през третия. Стабилността тук е мираж. Със сигурност ще се наложи да забравите за годишната отпуска. Вие сте на разположение 24/7, не можете да се ползвате от бонуси, събиране с колеги и всички останали преимущества на работата извън дома.

Правни аспекти

Самонаетите лица, за разлика от тези на трудов договор, са длъжни да се осигуряват според КТ, като сами плащат осигуровките си за пенсия, инвалидност за общо заболяване, осигурителен стаж и възраст, наследствена пенсия и данък общ доход. Всяка година са длъжни да попълват данъчна декларация на приходите и разходите. Те не разполагат с преимуществото да получават годишни надбавки, но могат да се възползват от данъчни облекчения от бизнес разходите си, като например – могат да си зачислят наем на офис помещение, заплати на работници, бизнес ставки и т.н.

Много са предимствата на това да работиш като фрийлансър. Често това е предпочитана възможност при жените, които разчитат и на други доходи. Благодарение на гъвкавото работно време, те могат да се погрижат и за останалите неща, като децата или някои домашни задължения.

Ако сте решили да се присъедините към света на фрийлансърите, ние от GetSeo Ви пожелаваме късмет в новото начинание! Освен това сме винаги на разположение, ако имате нужда да спомогнем за Вашия проект!